KONYA Neresidir, Nerededir, Nerdedir

www.buradadir.com

www.neresidir.com

www.yerelsecimvideo.com

 

 

Konya, inanç, doğa ve  kültür kenti
 
9 bin yıllık geçmişi ile yazıdan önceki tarihin ipuçlarını veren Çatalhöyük ve Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir gölü Konya turizminin gelecek vadeden değerleri arasında yer alıyor.
 
Mevlana inanç turizminin önemli merkezlerinden olan eski Selçuklu başkenti Konya, bölgesindeki doğal güzellikleri ve tarihi mekanlarıyla her geçen yıl biraz daha turizme kazandırılan önemli bir potansiyeli barındırıyor.
 
 
 
 
 
 

Konya’da, Anadolu Selçuklu devletine başkentlik yapması nedeniyle çok sayıda İslam eseri bulunuyor. Selçuklu’dan kalma han, kervansaray,cami, medrese ve kümbetlerle yaşayan bir tarihin sahibi olan kent, bugün de dünyaca ünlü düşünce adamı Mevlana’nın “kim olursan ol gel”çağrısına cevap verenlerin uğrak yeri...

Mevlana Müzesi

Konya’nın dünya çapında tanınması ve ABD’den Kore’ye kadar geniş bir coğrafyadan turist çekerek inanç turizminde merkez olmasında içinde Mevlana’nın türbesinin bulunduğu Mevlana Müzesi önemli rolü bulunuyor. Dünyanın dört bir yanından çok sayıda turistin ziyaret ettiği Mevlana Müzesi, geçen yıl 1 milyon 398 bin ziyaretçi sayısına ulaşarakTürkiye’nin en fazla ziyaret edilen müzesi oldu. Müzeye, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya gibi büyük illerinyanı sıra çok sayıda ilden düzenlenen özel turlarla gelinebiliyor. Mevlana müzesi her yıl yerli ve yabancı yüz binlerce turist tarafından ziyaret edilirken, 10-17 Aralık tarihleri arasındaki Mevlana Haftası’nda gerçekleştirilen “Vuslat Törenleri” büyük ilgi görüyor. Bu tarihlerde yabancı ve yerli tur şirketleriyle ya da bireysel olarak Konya’ya gelen ziyaretçiler otellerdeki doluluk oranını yüzde 100’e çıkarıyor. Biletleri haftalar öncesinden satılan “Vuslat Törenleri” için dünyanın her yerinden Mevlana tutkunları Konya’ya akın ediyor.

ÖREN YERLERİ
Ören yerleri açısından da zengin olan Konya’da Çumra İlçesi yakınlarındaki Çatalhöyük 9 bin yıllık geçmişi ile ön plana çıkıyor. Dünyanın en eski yerleşim birimleri arasında gösterilen
Çatalhöyük, ilk ev mimarisi ve ilk kutsal yapılara ait özgün buluntular ile yazının bulunmasından önceki insanlık tarihine ışık tutan merkezlerin başında geliyor. Şimdilik tur firmalarının programına alınmayan Çatalhöyük’ü gezmek isteyenler kendi imkanları ile bölgeye gidebiliyor.

Merkez Selçuklu İlçesi’ne bağlı Sille Mahallesi’nde yer alan, 327 yılında Bizans İmparatoru Constantin’in annesi Helena’nın, Hac için Kudüs’e giderken Konya’ya uğradığı dönemde yaptırdığı Sille Aya-Elena Kilisesi, Konya’nın Beyşehir İlçesi’nde bulunan Hititler’den kalma Eflatunpınar Havuzu ile Hitit Anıtı, yine Beyşehir’de Sultan 1. Alaeddin Keykubad tarafından 1226-1236 yılları arasında yaptırılan Kubad-Abad Sarayı, Karahöyük ve Kilistra gibi yerler de Konya’nın gezilebilecek önemli ören yerleri arasında yer alıyor.

“Tahıl Ambarı” olarak nitelendirilen Konya’nın Halkapınar İlçesi’nde dünyanın ilk “Tarım Anıtı” olarak kabul edilen İvriz Kaya Kabartmaları bulunuyor. Tuvana Krallığından günümüze kadar gelen en önemli kültür varlıklarından birisi olan İvriz Kaya Kabartması, Toroslar’dan doğan zengin kar sularının oluşturduğu tarihi İvriz Çayı’nın kaynağında bulunuyor. M.Ö. 800 yıllarında Tuvana ülkesinin krallarından Varpalawas tarafından yaptırılan anıtta, kralın elindeki üzüm salkımını Bereket Tanrısı’na sunması tasvir ediliyor.

DOĞA TURİZMİYLE MEKE VE BEYŞEHİR GÖLÜ
Konya’nın sahip olduğu doğal güzellikler arasında, “Dünyanın Nazar Boncuğu” olarak nitelendirilen Meke Gölü ve Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olma özelliğini taşıyan Beyşehir Gölü, güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Karapınar İlçesi’nde yer alan ve yaklaşık 5 milyon yıl önce volkanik bir patlama sonucu meydana geldiği sanılan Meke krater gölü, yaz ve kış aylarında bir nazar boncuğunu andıran görünümüyle hem doğa tutkunlarını, hem de fotoğraf meraklılarının ilgisini çekiyor. Henüz tur firmalarının programlarına yeni girmeye başlayan ve çok sayıda kuşa ev sahipliği yapan Meke Gölü de diğer sulak alanlar gibi küresel ısınma yüzünden yok olma tehlikesi yaşıyor. Göl, genellikle İçAnadolu turizm firmalarının yaz aylarında düzenlediği programlarla gezilebiliyor.

Beyşehir Gölü de doğa ve av turizmi açısından Türkiye’nin önde gelen merkezleri arasında yer alıyor. Günbatımı turlarının düzenlendiği Beyşehir Gölü, özellikle yaz aylarında çevresini saran ormanlık alan ve Anamas Dağları ile görülmeye değer bir manzara oluşturuyor. 30’dan fazla adanın bulunduğu göl, özellikle günbatımında görenleri kendine hayran bırakıyor. Beyşehir Gölü ve çevresinin yatırımlar ve etkin tanıtımla doğa turizminin gelecekteki önemli merkezlerinden biri olması bekleniyor.

KONYA’DA MÜZELER
Sultan 2. İzzeddin Keykavus döneminde Emir Celaleddin Karatay tarafından, 1251 yılında yaptırılan ve Anadolu Selçuklu devri çini işçiliğinde önemli yer tutan Karatay Medresesi Konya’nın ziyaret edilebilecek önemli müzeleri arasında yer alıyor.

Kubad-Abad Sarayı kazı buluntuları arasında olan duvar çinileri, çini ve cam tabaklar ile Konya ve yöresinde bulunan Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çini ve seramik tabaklar, kandiller ve alçı parçalarının sergilendiği müze, Mevlana Müzesi turları kapsamında gezilebiliyor.

Selçuklu Veziri Sahip Ata Fahreddin Ali tarafından 1254 yılında yaptırılan, Selçuklu taş işçiliği şaheserlerinden kabul edilen İnce Minare Müzesi, 1242 yılında Bedreddin Muslih tarafından inşa ettirilençinilerle süslü açık avlulu Sırçalı Medrese Müzesi de Mevlana Müzesi’ne yapılan turlarla ziyaret edilebiliyor.

KONYA’DA
MAĞARA TURİZMİ
Mağara turizmi açısından önemli bir potansiyeli barındıran Konya’nın Derebucak İlçesi’nde, Balatini Mağarası, 1830 metre uzunluğuile dikkati çekiyor. Düden ve kaynak konumunda iki girişi bulunan mağara, travertenleri, dev cadı kazanları ile görülmeye değer güzellikleri bünyesinde barındırıyor.

Çamlık Beldesi’nde bulunan Körükini Mağarası ise 1250 metre uzunluğu ve içinden geçen Uzunsu Deresi ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisi çekiyor. Bunlar dışında Suluin Mağarası, Sakaltutan Mağarası, Susuz Mağarası ile Seydişehir’de bulunan 1650 metre uzunluğunda içerisinde göl bulunan Tınaztepe Mağarası ve Beyşehir Gölü’nün güneyindeki Pınarbaşı Mağarası da Konya’nın görülmeye değer doğal güzelliklerini oluşturuyor.

Selçuklu ve Osmanlı döneminde kalma eserleriyle de dikkati çeken Konya’da, turizm ve sanayisindeki gelişmesine paralel olarak turizm yatırımları da artamaya başladı.

 Linkler

Kıbrıs

Bursa

Afyonkarahisar

Aydın

Konya

Gelibolu

Samsun

İzmir

Truva

Kırklareli

Van

Milli Parklar

Edirne

Munzur Vadisi

Mardin

Marmaris

Maşukiye

Cumalıkazık

Sapanca

Kınalıada

Burgazada

Heybeliada

Büyükada

Kuşadası

Göcek

Kapadokya

Bodrum

Anıtkabir

Alaçatı

Dim çayı

Didim

Datça

Darıca H.B.

Yedigöller

Mürefte

Kızkulesi

Galata Kulesi

Saraylar

Cunda adası

Belek

Aspendos

Amasra

Antalya

Ayasofya

Altınoluk

Akdamar

Ağva

Uludağ

Nemrut

Alanya

Bergama

Kazdağı

Ölüdeniz-Fethiye

Akçakoca

Asos

Belkıs

Adrasan

Mezopotamya

Rusya

İngiltere

BAE-Dubai

ABD

Perth

Bermuda

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !